Obraz pierwszy: Początek roku szkolnego. Reprezentacyjna aula wypełniona drugoklasistami. Na scenie, obok godła i flagi państwowej, zdanie – BYŁ TAKI WRZESIEŃ. Na scenę wchodzi Pani wicedyrektor, wita się z dziećmi, przedstawia długą listę gości – każdy nagradzany brawami. Następnie, zwracając się do uczniów akcentuje potrzebę nastawienia się na pracę…

Następnie odczytuje list od Rzecznika Praw Ucznia a w nim m.in. o: wydarzeniach w Biesłanie, trudach młodych uczniów z września 1939 roku. W kolejnym przemówieniu Przewodniczący Rady Rodziców nie zmienia tonu – zachęca uczniów do trudu z pointą, że to będzie procentować w przyszłości.

Obraz drugi: Początek roku szkolnego w nowo otwartej szkole. Na sali gimnastycznej dzieci z klas I-IV. Za oknem pada deszcz. Na sali cisza. Na scenę wchodzi Pani dyrektor wita się z dziećmi i rodzicami i rozpoczyna– „idąc dzisiaj do szkoły otrzymałam od mojej mamy sms-a o treści ‘powodzenia pierwszoklasistko’, bo podobnie jak dla was dla mnie to też jest pierwszy rok w tej szkole. Za oknem świat płacze bo kończą się właśnie wakacje jednak my dołożymy wszelkich starań aby na Waszych twarzach szybko pojawił się uśmiech i abyście dobrze czuli się w tym miejscu”.

Pointa: Jak mawiał Jerzy Lec: „nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba mówić do ludzi”.

Zdjęcie: źródło własne.