Przy okazji bliskowschodniego szczytu w Warszawie zorganizowano alternatywne spotkanie z udziałem Rosji, Turcji i Iranu. Dziś jadąc metrem zobaczyłem materiał emitowany w telewizji, pokazano trzy migawki, gdzie można było zobaczyć jak prezydent Władymir Putin w ustroju judoki uczestniczył w treningu. Trzy migawki. Trzy rzuty i za każdym razem rzuca Putin, a rzucanym jest jakiś zawodnik. Cóż, tego typu przekaz nie dopuszcza innego rozstrzygnięcia. W tej poetyce nie jest możliwe, by choć raz na macie leżał Władimir.

Bo jak pewnie wiecie, prawidłowość jest dość prosta: styl rządzenia wymusza styl komunikacji, pojmowanie swojej roli sztywno determinuje rodzaj prezentowania. I cóż, czasami nasz świat, biznesu wcale nie jest odległy od tej stylistyki. Bo tu dla niektórych, profesjonalizm jest utożsamiany z rewerencją, brakiem luzu czy autoironii, czyli dla niektórych równanie układa się następująco: profesjonalizm = powaga.

Może dla przykładu, jakiś czas temu przygotowałem mojego klienta do prezentacji i spotkania z przedstawicielami szwedzkiego Volvo. W nawiązaniu do tego zdarzenia, na swoim profilu umieściłem informację, gdzie w dość luźny sposób opisałem sytuację. Na koniec dodałem, że w trakcie gromadzenia materiału natknąłem się na szwedzkie przysłowie, które w niewybrednych słowach tłumaczy trudność rodzaju ludzkiego w dogadywaniu się, a brzmi ono: „Gust jest jak dupa, każdy ma swoją”. I cóż, jak tylko zamieściłem notkę, nagle ruszyło na mnie kilku obrońców powagi w biznesie: „Jakże można wspomnieć o wielkim Volvo i tuż obok coś takiego dołączyć?”, „Co za brak zrozumienia dla zjawiska marki!” i w ten deseń i w koło Macieju.

Odniosłem wrażenie spotkania z religijnymi fundamentalistami, bo w komentarzach logika była kubek w kubek. Ot, na moment ktoś dotknął ich bóstwa, a już zlecieli się u bram! Poczuli się zagrożeni i tłumnie ruszyli w moją stronę. Jak więc widać, czasami w komunikacji, jaką kieruje do nas świat polityki czy biznesu, próżno szukać: luzu i humoru, a jak tych dwóch brak, to ich siostry też nie napotkają, a jej imię … inteligencja.

Zobacz koniecznie:

zdj. dailymagazine.news